Розвиток без меж
(067) 440-55-46
(093) 884-72-01
м. Вінниця, вул. Келецька, 126А
15.02.2019
Поділитися: 0
 • Facebook
14434

Вплив дитячих страхів на майбутнє дитини

Якого б віку не досягла людина, її завжди будуть переслідувати страхи з далекого дитинства. Як би ми далеко не ховали їх у свою підсвідомість, вони все одно будуть впливати на наше життя. Вплив дитячих страхів досить  великий, тому батькам необхідно зробити все, щоб цих фобій було якомога менше. Кожен із нас чогось боїться, і немає значення, скільки нам років. Страх - це природний стан організму в очікуванні небезпеки. Доросла людина має всі сили і можливості подолати свої фобії. А ось дитині треба допомогти це зробити. Іноді вона не розуміє, що відбувається. Завдання батьків - правильно ставитися до дитячих страхів, зуміти перебороти їх і самим не стати причиною тривоги і паніки.

Дитячий страх - це почуття занепокоєння у дитини до 16 років. У кожному віці малюк боїться чогось особливого, властивого саме тому віку, у якому зараз перебуває дитина. Усі ці фобії можуть позначитися на психіці. Також не варто забувати про вплив дитячих страхів на доросле життя. Якщо батьки допоможуть дитині подолати почуття тривоги, то із заляканого малюка виросте смілива і сильна особистість з високими моральними якостями. Якщо ж мама з татом не будуть звертати увагу на стан малюка, то це може погано закінчиться.

Причини виникнення дитячих страхів

 1. Дитину щось злякало. Найпопулярніша причина. Це може бути гавкіт злого собаки, скандал батьків, нещасний випадок. Якщо мама з татом урівноважені люди зі стійкою психікою, то є ймовірність, що цей страх пройде. Якщо ж дорослі часто сваряться, то, швидше за все, страх увійде в підсвідомість малюка.
 2. У дитини занадто розвинена уява. Вона може придумати собі те, чого насправді немає. Наприклад, тінь від дерева вночі малюк сприймає за страшне чудовисько. Або ж світло від місяця він прийме за світло від тарілки з інопланетянами. Тому важливо контролювати час, проведений дитиною перед телевізором або комп'ютером.
 3. Конфлікти в родині. Немає жодної сім'ї, яка б ніколи в житті не сварилася. Ось тільки ці сварки можуть відрізнятися між собою. В одній родині батьки йдуть в іншу кімнату і, не підвищуючи голосу, спокійно з'ясовують стосунки. У цьому випадку малюкові нічого боятися. Однак в іншій родині мама б'є посуд, а тато кричить нелюдським голосом. Не дивно, що у дитини виникають дитячі страхи.
 4. Конфлікти в суспільстві. Іноді сварки бувають не тільки в родині, а й в школі, із однокласниками або педагогами. У цьому випадку може виникнути соціофобія. Малюк починає боятися нових знайомств, відчуває себе замкненим. Такі страхи нескладно подолати, якщо вчасно їх помітити.

Вплив дитячих страхів на майбутнє дитини

Типи страхів

 1. Нічні. До них належать нічні кошмари. Іноді, поки дитина спить, вона може розмовляти, кричати, м’яти ковдру. Іноді навіть з'являються ознаки лунатизму. Після кошмарів малюк зазвичай біжить у ліжко до мами з татом.
 2. Страхи без підстави. Один із найпопулярніших дитячих страхів. Малюк не може перебувати в темряві або на самоті. Як би ви не пояснювали йому, що причин для страху немає, переконати його буде дуже складно.
 3. Нав'язливі. До них належать клаустрофобія, польоти в літаку і таке інше.
 4. Незрозумілі. Малюк боїться того, чого в принципі не варто боятися. Наприклад, свою іграшку, машинку або кімнатну рослину. У цьому випадку потрібно пояснити синові або дочці, що немає приводу для занепокоєння.

Вплив дитячих страхів на майбутнє дитини

Ознаки дитячих страхів

 1. Дитина постійно ходить за батьками.
 2. Малюк ховається, накривається з головою ковдрою, закриває обличчя руками.
 3. Він сповнений агресії або сліз.
 4. Регулярно діймає вас капризами.
 5. Малює темними кольорами (чорним, сірим, коричневим), зображує чудовиськ.
 6. Якщо ви попросили дитину намалювати свій страх, вона потім боїться зображення.
 7. У малюка з'явилася нав'язлива звичка: смикає рукава светра, гризе ручку або олівець, постійно чіпає своє волосся.

Вплив дитячих страхів на майбутнє дитини

Як батькам не стати джерелом дитячих страхів?

 1. Створіть у квартирі затишок і гармонію. Не потрібно кричати на малюка і інших членів сім'ї. Вирішуйте всі сварки мирним шляхом.
 2. Виявляйте любов до дитини. Обіймайте її, тримайте за руку, цілуйте, говоріть слова любові і турботи. Але при цьому не позбавляйте її незалежності. Малюк повинен відчувати себе повноцінним членом сім'ї, з усіма правами та обов'язками.
 3. Придумайте хобі для сина чи дочки. Нехай кожен день буде наповнений хорошими враженнями. Малюйте з дітьми, грайте в ігри, читайте казки, слухайте хорошу музику, ходіть у кіно, музей, парк.
 4. Приймайте свого малюка таким, яким він є. Не варто намагатися змінити його.
 5. Не потрібно змушувати дитину спілкуватися з тими дітьми, з якими йому не подобається контактувати.
 6. Не потрібно сміятися з малюка, якщо його страх здається вам незначним. Сприймайте всі його переживання абсолютно серйозно.
 7. Скоротіть кількість заборон.

Вплив дитячих страхів на майбутнє дитини

Як подолати дитячі страхи?

 1. Розмовляйте з дитиною, запитуйте про все, що її хвилює і чого вона може боятися. Якщо малюк не відповідає, постарайтеся зайти з іншого боку. Чим більше дитина говорить про свій страх, тим менше вона боїться.
 2. Нехай малюк намалює те, чого боїться. А потім разом із батьками знищить зображення. Також можна до чудовиська домалювати смішні елементи (забавну шапочку або яскраві сережки). Коли дитина почне сміятися над своїм страхом, вона перестане його боятися.
 3. Разом із сином або дочкою придумайте кумедну казку з хорошим кінцем про його страх. Наприклад, як ваш син у вигляді супергероя рятує всіх від темряви.