Розвиток без меж
(067) 440-55-46
(093) 884-72-01
м. Вінниця, вул. Келецька, 126А
19.04.2018
Поділитися: 4
  • Facebook
17603

Ваша дитина боїться виступати публічно?

У сімейному колі дитина така жвава: завзято співає в уявний мікрофон, зображує героїв улюблених мультфільмів.  А при сторонніх людях замикається, соромиться розповідати завчений вірш перед класом.  Чому це відбувається?  Як допомогти юним талантам подолати страх і відчувати себе впевненими в колі незнайомих людей?

Шановні дорослі, для початку дайте чесну відповідь собі: чи приносить Вам публічний виступ дискомфорт?  Цілком можливо, що так.  Причини дві: відсутність досвіду і панічний страх.  Чим частіше Ви це практикуєте, тим краще вдається, а ось страх треба вчитися долати.

Страх перед публічними виступами - це абсолютно нормальне явище, яке часто вносить свої життєві корективи.  Страх помилитися на очах у незнайомих людей може переслідувати людину протягом усього її життя, якщо вчасно не зайнятися ретельним аналізом причин, з яких народжується страх, та їх подальшим викоріненням.

Визначити наявність подібного страху у дитини досить легко - попросіть її прочитати вірш чи зіграти на музичному інструменті заздалегідь вивчений твір перед гостями і родичами.  Тремтіння в голосі і колінах, бігають очі, слова, що вилітають з голови, затисненість - ознаки, за якими можна зробити такий висновок - Ваша дитина боїться виступати.

Ваш дитина боїться виступати публічно?

Звідки береться страх публічних виступів?

Оптимальний спосіб боротьби зі страхом публічних виступів - виявлення причин виникнення страху і їх усунення по можливості.  Корінь цієї проблеми найчастіше сягає в дитинство, а саме у взаємини з батьками і однолітками.  Для впевненості на сцені потрібна внутрішня впевненість у своїх силах, здоровий егоїзм і бажання поділитися своїм баченням ситуації.  Тому в процесі виховання необхідно враховувати силу і наслідки батьківських установок, які можуть зробити з дитини найбільшого оратора.  Або навпаки - загнати його індивідуальність в занадто тісні рамки.

Дитина, на яку весь час тисне авторитет батьківської думки, не зможе сформувати свою власну точку зору.  А відсутність підтримки з боку батьків не дозволить йому цю точку зору висловити.  У зв'язку з цим, якщо Ви хочете, щоб Ваша дитина не соромилася публіки, говоріть із ним, аналізуйте те, що відбувається в житті.  Нехай у неї виробляється своє бачення світу.  Кличте друзів в гості, розвивайте Вашого сина або дочку в соціальному плані.  Це може бути відвідування гуртка або секції.  Головне, щоб дитина контактувала з людьми, що оточують.  Для вирощування впевненості в своїх силах допоможе хобі, тобто та сфера життя, в якій у дитини щось буде виходити краще, ніж у інших.  Все разом - навички спілкування, впевненість у своїх силах, участь у соціальних подіях і вміння аналізувати обставини - створять хорошу базу для подальшого просування в мистецтві риторики і публічних виступів.

Ваш дитина боїться виступати публічно?

Причини страху у дітей

Крім впливу батьківських установок, причиною зародження страху може стати «буллінг» або цькування в навчальних закладах, у дворі.  Це також сильно впливає на впевненість у собі, як і батьківські установки.  А часом вплив двору перевищує все, що відбувається в родині, продавлюючи характер дитини в сторону власної замкнутості.

Ще однією причиною того, що дитина боїться сцени, можуть стати дефекти мови і загальна непідготовленість до виступу.  Заїкання, дислалія, афонія та інші мовні недоліки можуть сильно вплинути на дитину, яув, порівнюючи себе з однолітками, буде помилково приходити до висновку про власну неправильність.  Головною помилкою батьків стає прогнозування риторичної невдачі дитині, у якої є проблеми з мовним апаратом.  Щоб уникнути подібних ситуацій, батькам необхідно посилювати впевненість дитини в собі, підкріплюючи її своєю підтримкою і загальними заняттями з логопедом.

Наступна проблема - непідготовленість до виступу або до змагань. Вона здається очевидною, але в тому випадку, якщо у дитини вже є негативний досвід публічних виступів через відсутність ретельної підготовки, то це може стати проблемою.  Надалі це може підірвати впевненість у своїх здібностях.  Завжди починайте готуватися до виступу заздалегідь, виходячи з правила, що для п'ятихвилинної презентації потрібно мінімум три години підготовки.

Ваш дитина боїться виступати публічно?

Як побороти страх публічних виступів?

Діти в усьому прагнуть бути схожими на своїх успішних батьків і відповідати нормам, які нав'язані соціумом.  Після двох-трьох невдалих спроб виступити публічно, дитина може почати вважати, що не гідна своїх батьків. У душі поселяється страх невідповідності нормам.  Як допомогти підлітку позбутися непотрібних страждань?

  1. У жодному разі не змушуєте дитину виступати або брати участь в заходах проти її волі. І не шантажуйте: «Якщо ти заспіваєш пісеньку, я куплю тобі...». Дайте синові або дочці можливість поспостерігати за однолітками, скажіть, що в сором’язливості немає нічого страшного.
  2. Особливо на першому виступі дитини будьте в рядах уболівальників. Повірте, він готувався і виступає для Вас. Він чекає Вашої підтримки.  Присутність близької людини дає йому впевненість у безпеці того, що відбувається, і в успішному результаті.
  3. Зайву боязкість можна почати викорінювати в домашніх умовах. Запросіть у гості бабусь, дідусів, двоюрідних братів і сестер. Нехай вони для початку будуть першими глядачами: добрими словами, компліментами і оплесками підтримають юного артиста.
  4. Поясніть дитині, що хвилювання перед виступом або змаганням - нормальне явище, його відчувають усі. Розкажіть, що кілька глибоких вдихів і видихів перед відповідальною подією заспокоять нервову систему. Дитині буде простіше, якщо вона уявить, що виступає не перед чужими люди, а перед близькими: мамою, татом, бабусею.
  5. Підбадьорте підлітка, скажіть, що він розумник. Ви вірите в дитину і все йому вдасться. Це стане хорошим напуттям і допоможе впоратися із хвилюванням.
  6. Дитина може хвилюватися, що глядачі не будуть у захваті від її виступу, що вона забуде текст або рух у танці. Поясніть, що впевненість у собі, привабливість і артистичність компенсує всі промахи, і у відповідь він обов'язково почує бурхливі оплески.

Страх виступу перед публікою - справа досвіду і батьківської підтримки.  Щира участь в житті дитини, підтримка його і робота над помилками - запорука майбутніх перемог!