Розвиток без меж
(067) 440-55-46
(093) 884-72-01
м. Вінниця, вул. Келецька, 126А
14.03.2019
Поділитися: 0
  • Facebook
11536

Роль батька в житті хлопчика

У наш час роль батька в житті хлопчика стала не такою очевидною. Понад те, можна знайти діаметрально протилежні погляди на це питання. Але погляньмо на нього без забобонів.

У перші 6-8 місяців ваша дитина і ви – практично єдине ціле. Неможливо уявити його без вас і вас без нього. А трохи пізніше малюк починає усвідомлювати, що «мама» і «я» – це абсолютно різні люди, що він тепер зможе сам робити якісь кроки. Починається процес психологічної сепарації.

Саме в цей період з'являється поняття "я". Дитина починає усвідомлювати себе як особистість. Природно, що багато чого в цій особі буде плодом власного досвіду. Щось стане плодом освіти і виховання. Але, як і в гарного будинку, в гармонійно розвиненої особистості повинен бути хороший фундамент. На жаль, у випадку з дитиною неможливо укласти договір з бригадою будівельників. І навіть все зробити своїми руками. Спробуймо розібратися, як усе відбувається.

Роль батька в житті хлопчика

Процес формування особистості починається з поступового вивчення навколишнього світу. Дитина з часом дізнається речі і події, які її оточують, вчиться взаємодіяти з ними. На цьому етапі формування особистості потрібно показати, що світ навколо – безпечне, яскраве і дружелюбне місце. Необхідно створити такі умови, в яких дитина могла б зрозуміти, що вона не випадковий гість у цьому світі. Ці враження в майбутньому накладуть свій відбиток на все життя, проявляючи себе на підсвідомому рівні. Цю непросту задачу вкрай складно вирішити поодинці.

У перші тижні життя дитині просто необхідний тактильний контакт з обома батьками. Це не тільки дарує відчуття захищеності, але і допомагає в подальшому гармонійно сформуватися як особистість. Крім того, мова дотиків – це перший доступний для дитини спосіб комунікації. І вкрай важливо, щоб дитина контактувала не лише з мамою, але і з батьком.

Роль батька в житті хлопчика

Багато психологів і педагоги сходяться на думці, що присутність і участь батька ваш малюк повинен відчувати з найперших днів. Бути може, ви пам'ятаєте дитячу пісеньку «Тато може, тато може бути ким завгодно, тільки мамою, тільки мамою не може бути!» Складно оцінити, наскільки глибокий сенс міститься в цих простих рядках, як багато місця в дійсності займає батько в житті хлопчика. Адже насправді, роль кожного батька в сім'ї унікальна, і один іншого замінити не зможе при всьому бажанні.

Розгляньмо роль батька у вихованні хлопчика на конкретних прикладах і розберемо, чому його участь складно, а часом неможливо нічим замінити.

Ігри батька і сина зовсім інші, не схожі на ігри з мамою. Вони більш активні, рухливі, у них присутня якась конкуренція. Іноді навіть здається, що вони в чомусь агресивні і небезпечні. Але саме в таких іграх хлопчик вчиться бути чоловіком – не боятися труднощів, вміти кинути виклик більш сильному супернику і захищати слабких.

Роль батька в житті хлопчика

На відміну від безумовної материнської любові, любов отця більш предметна. Її потрібно як би заслужити. Таким чином, батько заохочує якісь вчинки і досягнення хлопчика, мотивує його на підкорення нових вершин. Адже ви не будете сперечатися, що найвища похвала – це гордість в очах батьків, особливо того, хто був прикладом і взірцем мужності?

Саме батько своїм прикладом показує, як маленький чоловік повинен себе вести по відношенню до жінок. Будь-які його дії вважаються апріорі правильними, і надалі всі відносини з жінками будуються за тими шаблонами, що дитина підсвідомо скопіювала в батька. Якщо з якихось причин участь батька з формування цих шаблонів вилучити, дитині надалі буде складно будувати взаємини з дівчатами. Звичайно, можна йому розповісти, що дівчаток треба оберігати і захищати, що про них треба піклуватися та доглядати. Але ви ж пам'ятаєте приказку, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути?

Поведінка батьків – завжди приклад для наслідування, діти переймають моделі поведінки, ваша дитина, напевно, в різних ситуаціях буде чинити так само, як зазвичай робите ви. Прикладом мужності може стати тільки батько. Те, як чоловіки сприймають навколишній світ, як з ним взаємодіють, як сприймають і обробляють інформацію, кардинально відрізняється від аналогічних процесів у жінок. У чоловіків і жінок абсолютно різні жести, міміка і світосприйняття. Наші діти спостерігають за нами, порівнюють і роблять висновки. Тому для хлопчика батько – це зразок для наслідування і незаперечний авторитет у всьому, що стосується манери поведінки, роботи або хобі.

Кажуть, що хлопчики сприймають те, що їм кажуть. У той час як дівчатка в першу чергу сприймають те, як їм кажуть що-небудь. Саме тому мова батька може здатися сухою та лаконічною. Він скаже щось коротко і по справі. А мами більш емоційні, гнучкі та чутливі.

Потрібно розуміти і в жодному разі не знецінювати роль батька у вихованні. Дуже важливо формувати авторитет чоловіка в очах дитини, щоб тато завжди був прикладом наслідування для нього.

У віці від 5 до 7 років батько вчить свого сина, як вийти зі складної чи конфліктній ситуації, як спілкуватися з іншими дітьми і дорослими або як домогтися бажаного. Але це зовсім не означає, що роль мами у цьому процесі мінімальна. Не варто забувати, що для сина батько – це зразок для наслідування, еталон мужності, справжній наставник, який навчить бути чоловіком.